Ještě že jich není více

22. 4. 2017

Již delší dobu mohou občané sledovat „tahanice“ v rámci vládnoucí koalice o přebytek státního rozpočtu. Pan Babiš považuje za svojí chloubu přebytek státního rozpočtu ve výši asi šesti desítek miliard. Stále visí ve vzduchu kardinální otázka „kam s ním?“.

Podle šéfa sociálních demokratů Bohuslava Sobotky je vhodné tuto částku „utratit“ na valorizace důchodů. Pan Babiš, který považuje tento přebytek za výsledek praktického uplatnění hesla svého hnutí ANO „nekecáme makáme“, by tuto částku investoval do snížení státního dluhu.

Opět jsme svědky neschopnosti dohody ve vládní koalici. Zdá se, že není podstatné kam se částka investuje, ale důležité je to, aby si každý z „kohoutů na jednom smetišti“ přihříval vlastní polívčičku, která není ničím jiným, než startem volební kampaně. Sociální demokracie se zkrátka tváří „sociálně“, pan Babiš se tváří „rozpočtově zodpovědně“.

Co naplat, že na přebytku nemá zásluhu ani pan Sobotka, ani pan Babiš. Těch šedesát miliard o které se svádí „ideový boj“ má původ tam, kde majetek Agrofertu – v práci zaměstnanců. Lidská práce je jediným pramenem bohatství. Každý rok do zahraničí odtékají stovky miliard, které jsou výsledkem práce občanů České republiky. Ještě že o tyto miliardy páni z vládní koalice nijak nebojují. To by byly neshody mnohem větší. Je ovšem evidentní, že stamiliardová částka, která pravidelně opouští hranice naší republiky, by ve státním rozpočtu opravdu reálně řešila jak důchody a státní dluh, tak i další oblasti, kterým se dnes peníze nedostávají. To by bylo ale pro vládnoucí strany příliš velké sousto. Těmto stranám stačí hašteření se o přebytek rozpočtu, který je pouze zlomkem zmíněné částky. Bude to stačit i voličům?

Autor: 
Aleš Hubert, předseda ZO KSČM Zbýšov