Táborníci žijí příběhem Pána prstenů

19. 8. 2023

Letní tábor Pionýrského oddílu Tuhas (tj. turistika, hry a sport) Brno, který se koná od 12. do 26. srpna u obce Uhřínov nedaleko Velkého Meziříčí na Ždársku, je laděný v duchu celotáborové hry na motivy literárně-filmového příběhu Pán prstenů.

Už z domovů si přivezly děti na tábor kostýmy podle zmíněné knihy. V tábořišti se občas pohybují trpaslíci, elfí královny, elfí princezny hobiti aj. Hned druhý den pobytu na táboře si děti zhotovily špičaté elfí uši. Každý večer nastupují pod stožárem v těchto kostýmech. Všechny hry k celotáborové tématice nasměrovaly družiny k hledání ztraceného prstenu. Ten našly, v denních etapách s ním putují a spějí k závěrečné potřebě dle knihy prsten zničit či zahodit. Tábor vede ing. Alžběta Suská.  Rozhovor redakci poskytla její maminka, primářka Oddělení následné péče Nemocnice Hustopeče MUDr. Jitka Suská, která dělá na táboře zdravotnici a pracuje v kuchyni:

*Tábořiště je blíž k přírodě, nemáte připojení na elektrický proud. Jak se s tím vyrovnáváte?

Před táborem jsme upozornili rodiče, aby děti nepřijely s žádnými cennými věcmi včetně mobilu, notebooku. Nejsme ochotni cenné věci dětí hlídat a starat se o ně. Kdyby je jejich ratolest pozbyla, určitě by rodiče nebyli rádi. Přesto některé děti mobil mají a zásobu energie pro něj si přivezly v powerbance. Myslím si, že jim brzy dojde šťáva a pak začnou bez oblíbené hračky trpět. Komunikaci vedoucích tábora se světem prostřednictvím mobilu zabezpečuje malý solární panel, který dobíjí naši "obrpowerbanku." Mimo to elektrocentrála vyrábí po několik hodin denně proud a ukládá jej do autobaterie. Z ní se večer svítí v kuchyni a jídelně. Zejména to však umožňuje provoz ledničky, pokud zrovna schraňuje čerstvé potraviny. Jinou alternativní výrobu proudu, např. připojením se v noci na fosforeskující pařez, jsme zatím nezkoušeli.

*Pozorovali jste "padající hvězdy" Persejdy?

Protože blízko nás není žádný velký zdroj světla, v noci je tady úžasná tma. Při vyjasnění nebe bez mraků je vidět velmi bohatou hvězdnou oblohu. Takovou ve městě s přehršlí světelného smogu nikdy nejsme schopni vidět. První dvě noci byly meteority vyletující jakoby ze souhvězdí Persejd nádherně vidět. V neděli večer jsme si udělali malý táboráček a pozorovali dění na nočním nebi. Nádhera! V lesním průseku se nám kolem 23. hodiny objevuje souhvězdí Velkého vozu a děti hledají Severku. Pro některé je to nová zkušenost.

*A co v noci strašidla, houká vám tady sýček nebo beká spárkatá zvěř či dupe a šustí v noci ježek?

Strašidla se zatím nedostavila. Dosavadní největší problém je jít v noci asi 60 metrů za stany mezi hustým porostem na záchod. To malé děti bez doprovodu dospělých nezvládají. Trasu jsme tedy osvětlili alespoň hřbitovními elektrickými svíčkami, aby to bylo romantické při alespoň nějakém chabém světle.

*Co dary okolního lesa, využíváte je?

Houby v okolí rostou velmi poskrovnu, našli jsme jen tři babky. To přesto, že minulých čtrnáct dnů tady pršelo. Tábořiště je stále vyschlé a suchý je i okolní les. Déšť jen smyl prach. Alespoň, že dříve vyschlý potok vedle tábora má dnes trochu tekoucí vody. S jinými dary lesa jsme se dosud nesetkali.

*A co dárky z tábora domů rodičům, kamarádům?

Rukodělná tvorba spěje ke zhotovení drobných dárků třeba maminkám a tatínkům. Např. kluci si z provázků upletli lano a z kusu kmínku budou vyřezávat lodičku s názvem Titanic. Tak uvidíme! Dělat budeme domečky pro skřítky a trpaslíky. I letos chceme batikovat trička. Přírodní suroviny nabízejí příležitost ke kompletaci pestré palety dárečků. 

*Jaké zvláštnosti má vaše letošní táboření|? 

Ojedinělé je, že letos máme hodně malých dětí od čtyř let věku výš i ze sociálně znevýhodněných rodin. Na jejich pobyt na dvoutýdenním táboře za asi 4600 Kč přispěl obecně prospěšný spolek Akátky a brněnská městská organizace komunistů. Spolek Akátky hospodaří s potravinovou bankou pro potřebné. O 33 dětí na táboře se v provozu tábora posupně střídá 12 dospělých. Většina z nich chodí do práce a ne každý zaměstnavatel je ochoten uvolnit své pracovníky k táborníkům na 14 dnů, zvláště v době dovolených. 

*Ve dřevěném objektu ošetřovny bydlí sibiřské kočky...

Ano, sibiřské kočky slouží po větší část roku v Nemocnici Hustopeče k felinoterapii pacientů. Kočky u nich působí jako katalyzátor smutku. I děti na táboře chodí za zdravotnicí s bolístkou, hladí, a hrají si s kočkami a často zapomenou proč vlastně za paní doktorkou přišly. 

*Vyrovnáváte se i s hygienickými podmínkami táboření?
Zatím jsme neřešili žádný úraz, zdravotní či hygienický problém. Pitnou vodu má tábor dobrou z obecního vodovodu. Ohřev vody na sprchování se děje po pořezání kmínků a rozštípáním špalků jejich spalováním v koupelnovém kotli. Hygienické podmínky má tábor dobře vyřešeny. Brňanům tábor půjčila za standardní poplatek Pionýrská skupina z Boskovic. 

*Navštěvování dětí v táboře prý není žádoucí...

Je tomu tak. Rodiče věnovali táboru něco už na srazu před odjezdem. Většinou ovoce a sladkosti. Zvláštnost letošního ročníku je, že pět dětí má v době táboření narozeniny. To se nám ještě nikdy nestalo. Kupujeme pro ně dorty, které rozkrájíme, aby každé dítě dostalo z dortu kousek. Před odjezdem z Brna na Českomoravskou vrchovinu nám dali rodiče spoustu sladkostí. Taky nafukovací balonky, což se bude hodit na pořádnou závěrečnou dětskou party. Od sponzorů jsou také autíčka, prstýnky, vitamíny z lékárny a jiné drobnosti. Když dětem mobily přestávají fungovat, učí se bavit opět kolektivně. Táborový program je nabitý děním od rána do večera. Volného času na individuální lelkování mají děti opravdu málo. Pestrý kolektivní program musí odsypat. Byli jsme na výletě v regionálním muzeu na zámku ve Velkém Meziříčí.Tam si děti vyslechly pověst o kněžně, která tam prý stále straší, z čehož jsou kluci i děvčata nadšeni. Pořád zkoumají, jestli je to možné. Podle pověsti kněžna jela na koni, před kterým se ojevil had. Z úleku kněžna z koně spadla a zabila se.

*Co byste chtěla říct sama na závěr?

Chystáme tradiční táborový jarmark např. pochutin a sladkostí, drobných dárků či vlastních výtvorů. Na oslovení, že by mohli dát něco dětem na táboře, sponzoři ještě dost drží. Třeba člen vedení brněnských komunistů Martin Říha přinesl pro tábor od štědrého dárce asi 30 kg zeleniny, brambor, mrkve, taky pomeranče a melouny. Jsme vděčni za jakoukoliv finanční, materiální či jinou pomoc. Jako pracovnice v elfí kuchyni mohu prozradit, že za chvíli budeme vydávat do vlastních jídelních misek dětem oběd. Polévka bude z draka Šmaka (červená dračí polévka) a jako hlavní jídlo Trpaslíkoto (tj. trpasličí verze rizota).
 

Fotogalerie

Autor: 
(vž)
Zdroj: 
FOTO - Václav ŽALUD