Nesouhlasí s přepisováním dějin

26. 6. 2023

Nesouhlas s přepisováním dějin vyjádřili v sobotu občané z různých částí Jihomoravského kraje na pokojném protestním shromáždění u Medelova náměstí v Brně při pochodu potomků sudetských Němců a jejich příznivců z Pohořelic do Brna. Šlo o účastníky tzv. Pouti smíření, která nepravdivě odkazuje na odsun Němců z Brna po válce v květnu 1945. Některým lidem to není jedno.

Letošní Meeting Brno měl jako svoji součást po osmnácté Pouť smíření po stopách dvaceti tisíc německých Brňanů, kteří byli před 78 lety z rozhodnutí vítězných mocností Spojenců odsunuti do Rakouska. Transfer německého obyvatelstva z poválečného Polska a Československa navrhl Stalinovi i Rooseveltovi a svůj návrh taky prosadil jej na konferenci Spojenců Winston Churchil. Účastníci pouti sledovali v Augustiniánském opatství dokumentární film žáků ze školy Karla Rehbeina v Hanau, studentů z Americké akademie v Brně a jejich učitelů, kteří zjišťovali jaká je představa Čechů a Němců o sobě navzájem. Také si prohlédli výstavu s názvem Čechy neleží u moře. Byl mezi nimi i devětadevadesátiletý pochodník z ciziny Horst Moravek. Také člen rodiny Löw-Beerů, která v Brně vlastnila velkou texitilní továrnu. Jeho dědečkovi patřila továrna v Brněnci, kterou na konci války spravoval Oskar Schindler, jež zachránil životy 1200 lidem židovského původu (viz. Schindlerův seznam). Po dobu festivalu Meeting Brno 2023 od 22. června do 2. července jezdila centrem moravské metropole kolem půlnoci potemnělá historická tramvaj, aby připomněla 80. výročí posledního hromadného transportu brněnských Židů z Brna na likvidaci. Ve spolupráci s Ackermann Gemeinde účastníci pietně uctili za účasti hostů z Německa v  areálu opatství u pomníku odsunu brněnských Němců památku obětí z let 1939 - 1945. 
Velvyslankyně Rakouska v ČR Bettina Kirnbauer v zahradě Augustiniánského opatství při Mendelově náměstí ocenila úspěšnou spolupráci Rakouska s ČR. Zdůraznila, že současně se musíme postarat i o temné stránky naší společné historie. Připomínka minulosti neznamená zakoušet hořké utrpení, bolesti, nýbrž ochotu  jít společně do budoucnosti s vědomím minulosti.

Velvyslanec Německa v ČR  Andreas Künne , který při Pochodu smíření našlapal také pár kilometrů, vyložil poslkuchačům svůj náhled na aktuální události v Rusku jako co se může stát, když lidé spolu nekomunikují. Naopak festival Meeting Brno 2023 označil za příklad, jak by mělo fungovat porozumění v Evropě. 

Ministr životního prostředí ČR Petr Hladík poznamenal, že na příkladu Ukrajiny nyní vidíme, že když vztahy příslušnosti k rase, národnosti, k nějakému státu překročí hranice normální soutěživosti, jako když se spolu utkají ve sportovním utkání, pak se stávají ty nejhorší a nejtěžší, tragické události v naší historii. Nezáleží na tom, jestli je člověk žlutý, oranžový, černý nebo jiný, je křesťan, žid či muslim. Jako lidé máme obrovskou nezaměnitelnou hodnotu, kterou nejde nahradit něčím jiným. Ani příslušností k jakémukoliv  státu, lidské skupině a  třeba k fotbalovému týmu.

Letošního Meetingu se účastní studenti osmi zemí Evropy. Nejen k nim promluvil na shromáždění ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Mikuláš Bek. Uvedl, že letos zastupoval českou vládu na Sudetoněmeckých dnech v Řezně. Potvrdil, že česko-německé a česko-rakouské vztahy prožívají své nejlepší období od 2. světové války. Kdo si před 30 lety dokázal představit, že česká a německá vláda budou blízkými spojenci v evropské politice? V procesu česko-německého usmíření sehrálo Brno viditelnou roli.

Jihomoravský hejtman Jan Grolich upozornil, že od minulého festivalu před rokem v areálu přibyl nový Mendelův skleník, ve kterém objevitel zákonů dědičnosti dělal své pokusy s hráškem a jinými rostlinami. Též nová skutečnot, že Jihomoravský kraj nově uzavřel partnerskou smlouvu s regionem Střední Franky, který je součástí Bavorska. Viceprezidentka tohoto regionu řekla, že nelze zapomenout na bezpráví a křivdy způsobené ze strany Německa v době 2. světové války. Taky nezapomínat na příkoří ve spojitosti s útěkem a odsunem Němců. V současnosti je ve světě na útěku přes 110 milionů lidí, kteří prchají před válkou, krizí, jsou poiticky pronásledováni. V řešení těchto složitých situací musíme jednat společně, koordinovaně.

Pozdravné projevy přednesli Brně zástupci partnerských měst Lipska, Stuttgartu a dalších. 

 

Fotogalerie

Autor: 
(vž)
Zdroj: 
FOTO - Václav ŽALUD