Emil Pernica: Jak to bude s potravinami?

26. 3. 2019

Šíří se zvěsti, že se nepodaří prosadit v rámci EU stejnou kvalitu potravin pro všechny členské státy. V nedávné době způsobilo pozdvižení polské maso. Doslova hovězí panika zapříčinila, že lidé nechtěli nakupovat v supermarketech dovozové maso. Hospodyňky důrazně vyžadují maso z naší republiky. Zvyšuje se zájem o koupi masa přímo na jatkách. Maso z jatek vyjde zákazníky levněji a mají zaručenou jeho čerstvost. Lidé se také začali ptát, odkud maso pochází. Kontroly dovozového masa se v republice zcela rušit nebudou. Namátkové kontroly mohou pomoci tomu, aby lidé měli jistotu, že kupují kvalitní maso, případně masné výrobky. Konec konců salmonela, která se objevila v drůbeži z Polska způsobila mnohým lidem velké potíže.

Jen stěží dosáhneme celkové soběstačnosti v produkci potravin. Ale měli bychom se snažit, aby zrušené chovy hovězího dobytka a prasat byly z větší části obnoveny. Jen tak totiž budeme mít jistotu, že se na našich stolech objeví skutečně kvalitní maso a masné výrobky. Není všechno zlato, co se třpytí a stejně je tomu tak u některých dovozů. Markety, jejichž matky sídlí v zahraničí dávají ve velké míře přednost dovozovým potravinám. Naši domácí producenti přes všechna opatření a nařízení mají problém své výrobky na regály umístit.

Máme před sebou volby do Evropského parlamentu a jedním z bodů volebního programu je prosazování kvality potravinářských produktů. Věřme tedy, že s pomocí občanů naši kandidáti v Evropském parlamentu zasednou a budou moci splnit svůj volební program, který se zabývá problémy našich občanů a snaží se je intenzivně řešit.

Autor: 
Bc. Emil Pernica, zastupitel města Blansko a předseda OV KSČM