Mgr. Aleš Hubert: Kalousek a Zaorálek proti kapitalismu

10. 7. 2017

Na neděli si nachystala veřejnoprávní televize zajímavé pořady. Nedělní podvečer si mohl divák zpestřit debatou o tom, zda existuje pravda na světě, která proběhla ve Fokusu s Václavem Moravcem, kterému sekundovali doktor Pavel Rychetský a Marta Kubišová. Ačkoliv by mě opravdu zajímalo, zda bude Marta Kubišová mluvit o avantýře s prvním tajemníkem ÚV KSČ Alexandrem Dubčekem, kterou ve svých pamětech uvádí Antonín Novotný, dal jsem raději přednost záznamu Otázek Václava Moravce.

Hosty Otázek byli „buldok“ Lubomír Zaorálek z ČSSD a předseda TOP09 Miroslav Kalousek. V prvních pěti minutách mi bylo jasné, že to byla dobrá volba.

Debatu otevřel Lubomír Zaorálek: „Mě se nelíbí celá ta atmosféra, jak tady každý slibuje, já politiku stavím na tom čemu věřím.“ Ihned jsem si vzpomněl na boj sociálních demokratů proti církevním restitucím, který skončil sotva se sečetly volební lístky. Ale debata směřovala jinam.

„Nikdy jsem nehájil socialismus a komunisty, ale dneska to poprvé udělám.“, zaznělo z úst volebního lídra ČSSD a ihned upřesnil názorem svého tatínka, lékaře: „komunisté nastoupili a rázem byla zdravotní péče dostupná pro všechny, to byla veliká věc. Systém prevence, který se tady vytvořil, to bylo něco co skutečně mělo smysl. Říkám, komu čest, tomu čest.“. Z úst sociálního demokrata obhajoba socialismu a komunistů, to je něco nevídaného.

Slova se ujal pan Kalousek, který sice výdobytky socialismu nepochválil, ale rovnou se pustit do cupování kapitalismu: „Pokud neuděláme zásadní změnu, nebude dostatek prostředků a bude se snižovat úroveň zdravotnictví ať už v lidském potenciálu (kvalifikovaní lékaři odchází na západ) ,tak i v moderní diagnostické metodě.“. Hned ze začátku vyložil karty na stůl a konstatoval, že za kapitalismu je všeobecná zdravotní péče neudržitelným snem.

„Pokud nám záleží na tom, aby zdravotnictví bylo skutečně na špičkové úrovni, a to je dnes, aby bylo na špičkové úrovni pro všechny do jeho posledních dnů – po celý náš aktivní život je třeba více osobní zodpovědnosti a více osobní spoluúčasti“, upřesnil Kalousek. Zkrátka, jasně řečeno, míříme k tomu, že v tomto systému je neudržitelná zdravotní péče pouze na základě všeobecného zdravotního pojištění a pokud se nic nezmění, bude muset pracující člověk sáhnout hlouběji do kapsy. Samozřejmě, bez ohledu na to, zda v té kapse ještě něco zůstalo. „Sníží se úroveň a nejvíce to zasáhne ty nejchudší a ti bohatí, ti si to někde koupí“, upřesnil předseda TOP09. Pro většinu lidí tento stav není ničím překvapivým, ale z úst pravicového politika to zní kouzelně.

Kalousek přeskočil k penzijní reformě a vylíčil růžovou budoucnost, jakou chystá kapitalismus pro dnešní pracující: „ jako s penzijní reformou – když se to nepodaří, dnešní třicátníky a čtyřicátníky odsuzujeme k tomu, že nebudou vědět jaký budou brát důchody, nebo nebudou brát téměř žádné důchody“. Já věřím, že to je jistě informace k zamyšlení. Jen dodám, že „to nepodaří“ nemůže být nic jiného, než odstranění kapitalismu, který vede k tomu, co oba pánové tak výmluvně přiznali.

„Vy těm lidem chcete sebrat budoucnost“ předává Kalousek slovo oponentovi.

Toho předbíhá Václav Moravec a dodává: „Sdružení zdravotních pojišťoven říká, že bude klesat kvalita i základní zdravotní péče, pokud v budoucnu nebude možnost zjednání dobrovolného zdravotního pojištění.“

Lubomír Zaorálek navazuje na téma důchodového systému a cupuje neoliberální ideologii a blouznění o trhu, který řeší vše: „….do základního průběhového systému důchodového, když pustíte soukromý kapitál, který má hlavně ziskové hledisko a důchodci jsou na druhé straně, a když přijde krize, to je záležitost trhu, a ty penzijní fondy vám pak krachují a vy jste viděli v Americe a jinde, kde krachovaly důchodové fondy a penzisté přicházeli o své peníze…..vaše systémy, kde se aplikuje soukromý kapitál a tahá z toho peníze, ty způsobují to, že ti penzisté končí jako chudáci.“ Já mohu jen dodat, že krize samozřejmě přijde, protože je kapitalismu vlastní a dále mohu jen smeknout pomyslný klobouk.

Myslím si, že tato debata v Otázkách byla naprosto skvělá a jasně zdůvodnila, proč by měli lidé podpořit KSČM, jedinou parlamentní stranu, která má programové řešení, jak se černé budoucnosti, kterou zde vylíčili pánové Zaorálek a Kalousek vyhnout. Tím řešením je socialismus. A jak v úvodu řekl pan Zaorálek – komu čest, tomu čest.

Autor: 
Mgr. Aleš Hubert, předseda ZO KSČM Zbýšov