Že by se hnuly ledy v rámci OKD?

16. 5. 2017

Zaznamenali jsme malý posun v kauze OKD. Třeba se ještě podaří zachránit téměř dvanáct miliard od »podnikatele« Bakaly.

Již mnoho měsíců interpelujeme, že je třeba začít jednat v rámci zákonných možností vůči Zdeňku Bakalovi a jeho společníkům. Nyní se konečně insolvenční správce odhodlal a pojmenoval alespoň jednu z nehorázných věcí, která se v rámci privatizace a následného hospodaření Bakaly stala. Podal žalobu a žádá navrácení mnoha miliard korun, které byly neoprávněně vyvedeny ze společnosti. Zdeněk Bakala nejen totiž, že získal OKD za nehorázně výhodných podmínek od státu, ale poté, co společnost dostal do svých rukou, začal ji velmi rychle vysávat. Lukrativní obří bytový fond, který je zdrojem bezpracného zisku, vyvedl do nové společnosti. Samotné OKD pak nechal vyplácet pro sebe a společníky dividendy, které neodpovídaly možnostem hospodaření společnosti.

Na tuto skutečnost upozorňuje KSČM dlouhodobě. Masivní vyplacení dividend bez ohledu na skutečnou výši zisku bylo totiž jednou z příčin následného úpadku kdysi velmi dobře prosperující společnosti.

Bakala je příkladem, že ti, co dostanou do ruky velkou finanční moc, ji bez kontroly mohou ve své chamtivosti zneužít proti zaměstnancům a jsou zcela bezohlední vůči jejich rodinám. A proto KSČM navrhuje nepromlčitelnost privatizačních podvodů.

Ivo POJEZNÝ