I. Pojezný: Neodpovědný hazard

7. 8. 2017

Většina z nás má ráda belgické pralinky. O belgických vejcích se to však zdaleka říct nedá. Poněkud pozdě jsme se dozvěděli, že vejce dovážená z Belgie jsou zvláště pro děti ohrožující. Je sice hezké, že Česká státní veterinární správa oznámila, že v České republice budou namátkové kontroly vajec a také kuřecího masa. Kontrolovat budou údajně potraviny ze šesti evropských zemí, které tato vejce odebíraly a vyráběly z nich další potravinářské produkty.

ato Belgií a patrně i dalšími orgány utajená informace ovšem zcela pomíjí, že je doba dovolených, lidé mnohem více cestují a právě Německo, Francie, Itálie i Polsko jsou častými cíli jejich letních dovolených. Tyto země belgická vejce odebíraly pravidelně. Je s podivem, že belgické úřady o podezření na kontaminaci vajec látkou fipronil věděly již počátkem června, ale nesdělily to veřejnosti. Fipronil bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům a zásadně se nesmí podávat zvířatům, jejichž maso slouží ke konzumaci lidmi.

ůžeme tedy jen doufat, že supermarkety podnikající na našem území tato vejce, byť v různých přebalech, které povětšinou nemají označení země původu, nenabízely našim spotřebitelům. Laxnost a nezodpovědnost, s nimiž Belgie k takto nebezpečnému ohrožení přistoupila, jsou neodpustitelné. Doufejme, že se taková situace již nebude opakovat.

Autor: 
Ivo Pojezný, poslanec Parlamentu ČR za KSČM a vedoucí kandidát pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za Jihomoravský kraj
Zdroj: 
Ivo Pojezný, poslanec Parlamentu ČR za KSČM a vedoucí kandidát pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za Jihomoravský kraj